سنگ مناسب برای نمای ساختمان

سنگ مناسب برای نمای ساختمان

سنگ تراورتن با توجه به تنوع زیاد رنگ و طرحی که دارد توانسته جایگاه ویژه ای در بین انواع سنگ‌های نما به خود اختصاص دهد و با توجه به آیتم هزینه میتوان گفت بهترین گزینه برای انتخاب سنگ نما، سنگ تراورتن می‌باشد زیرا در مقایسه با سنگ سنداستون دارای استحکام بیشتر و در مقایسه با سنگ گرانیت دارای قیمتی ارزانتر می‌باشد ولی متاسفانه سنگ تراورتن به عنوان سنگی شکننده در بین عوام بدنام شده، ولی در بناهای تاریخی رم که بیش از 300 سال از عمرشان می‌گذرد مشاهده می‌شود که از سنگ تراورتن برای ساخت نمای ساختمان استفاده شده است که باعث می‌شود این تصور اشتباه نقض و پی به دوام بالای تراورتن برد. این سنگ ذاتاً دارای سطحی متخلخل می‌باشد که این تخلخل همراه با جنس آهکی، رابطه خوبی باسیمان داشته و باعث می‌شود که در هنگام نصب، محکم‌تر به دیوار چسبیده و در نتیجه ماندگاری خوبی به عنوان سنگ نما داشته باشد و به همین جهت سنگ تراورتن بهترین گزینه برای انتخاب سنگ نمای ساختمان است. در بازار جهانی برای سنگ نما بیشتر از رنگ‌های سفید، کرم روشن و شکلاتی تراورتن استقبال می‌شود.

چه سنگ نمایی برای ساختمان ما مناسب است؟ سنگ نما خوب دارای چه مشخصاتی است؟ در انتخاب سنگ نما باید به چه مواردی توجه کنم؟ و هزارن سوال دیگر در خصوص سنگ نما که از معماران با سابقه تا افرادی که برای بار اول اقدام به ساخت یک بنا برای خود نموده اند ذهنشان به آن درگیر می‌باشد و همه این حساسیت‌ها در انتخاب سنگ نما به علت اهمیت نمای ساختمان در شکل گیری ذهنیت اولیه یک باز دید کننده از ساختمان می‌باشد.

نکته مهم در ابعاد سنگ نما، عدم پیروی آنها از یک استاندارد مشخصی می‌باشد و تنها با ابعاد عرضشان قابل تفکیک می‌باشند‌، که امروزه اکثر سنگ‌های نما دارای عرض 40 سانتی متر می‌باشند که به اشتباه با اصطلاح؛ 40 طولی شناخته می‌شوند و مقصود همان سنگ نما با عرض 40 سانتی متر و طول آزاد می‌باشد که به طور مثال طول آن می‌تواند 2 متر باشد. البته در گذشته از سنگ نما با عرض‌های کمتر نیز استفاده می‌شد و می‌توانید در نمای خانه‌های قدیمی آنها را مشاهده کنید ولی هم اکنون از سنگ‌های با عرض کمتر یا بیشتر برای دکوراسیون داخلی مثل قرنیز، کف‌، پله‌ها و… استفاده می‌شود و باید توجه داشت که هر چه سنگ نما ابعاد کوچک‌تری داشته باشد‌، هزینه برش و پولیش آن افزایش می‌یابد و سنگ‌های نما با برش کوچکتر دارای قیمت بالاتری نسبت به سنگ‌های با عرض 40 سانتی متر هستند و همچنین سنگ‌های با سایز‌های بزرگتر که به آنها سنگ اسلب گفته می‌شود به دلیل تکنولوژی مورد نیاز برای تولید و حساسیت‌های لازم در فرآیند، دارای قیمتی بالا می‌باشند که در دکوراسیون داخلی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

 

 

ارسال نظر
تماس بگیرید